Napadlo vás někdy, jak by asi vypadal detailní snímek vašeho mikrobiomu? Pokud si zakoupíte službu ProbiONE PREMIUM, nezískáte jen probiotika na míru. Získáte kompletní mapu svého střevního mikrosvěta.
Než pro vás připravíme individualizovaná probiotika ProbiONE PREMIUM, pustíme se tak trochu do detektivní práce. Díky nejmodernější technologii ONT (Oxford Nanopore Technology) totiž dokážeme přečíst kompletní genetický kód bakterií ve vašem střevě. Tato sekvenační metoda nám poskytne velmi komplexní přehled o složení střevního mikrobiomu. Odhalíme tak konkrétní druhové složení a díky tomu můžeme získat ucelenou představu o tom, co se ve Vašem střevě děje. Pojďme si ukázat, jak výsledky analýzy prezentujeme lidem, kteří si u nás službu ProbiONE PREMIUM zakoupí.
Vědecká data srozumitelně
Víme, že vědecká data mohou někdy vypadat jako španělská vesnice. Proto jsme si dali záležet, abychom pro vás i ty nejsložitější informace přeložili do srozumitelného jazyka.
Jako základ pro tvorbu analýzy nám slouží kompletní bakteriální složení střevního mikrobiomu - informace o procentuálním zastoupení jednotlivých bakterií. Je potřeba důkladně posoudit nikoli jednotlivé bakterie, ale hlavně jejich rozmanitost a vzájemné interakce.
V naší nejnovější verzi shrnutí výsledků analýzy jsme se rozhodli rozdělit bakterie do jakýchsi funkčních celků, které nezohledňují pouze jednotlivé bakterie, ale odráží jejich funkční propojení. V sekci nazvané „Vliv mikrobiomu na Vaše zdraví“ najdete 12 takových funkčních celků, které si v tomto článku pojďme představit.
Ochrana střevní sliznice
Jednou z nejdůležitějších funkcí mikrobiomu je ochrana střevní sliznice a bariérové funkce střeva, na kterou se soustředí první položka v zprávy. Různé bakterie mohou k této funkci přispívat různými způsoby. Některé degradují mukózní ochrannou vrstvu střeva, čímž stimulují buňky střevní sliznice k tvorbě nové, funkčnější vrstvy. Při tomto procesu navíc uvolňují potřebné živiny, které mohou používat jiné prospěšné bakterie k produkci krátkořetězcových mastných kyselin, v čele s butyrátem, které jsou zcela zásadní pro funkčnost střevní bariéry. Dále mohou bakterie regulovat tvorbu proteinů zodpovědných za těsné spojení mezi buňkami střevní výstelky. A v neposlední řadě prospěšné bakterie chrání střevo před kolonizací patogenními bakteriemi.
Množství zánětlivých bakterií
Některé bakterie mají v buněčné stěně lipopolysacharidy, které jsou silným spouštěčem zánětů. Některé mohou dokonce přímo produkovat zánětlivé metabolity, nebo třeba silně adherovat na střevní sliznici a spouštět odpověď imunitního systému.
Riziko vzniku kardiovaskulárních chorob
Laik se možná diví, co má mikrobiom společného s kardiovaskulárními chorobami. Vliv bakterií v této oblasti je ale až překvapivě rozsáhlý. Některé bakterie mohou produkovat například prekurzor TMAO (trimethylamin-N-oxid), což je látka spojovaná s aterosklerózou, zvýšeným rizikem srdečního infarktu, mrtvice a dalších kardiovaskulárních onemocnění.
Riziko vzniku onkologických onemocnění
Další dvě sekce analýzy jsou zaměřené na mikrobiomové riziko vzniku onkologických onemocnění žaludku a střeva. Zde se zaměřujeme na bakterie produkující onkogenní a genotoxické metabolity, indukují zánět a hlavně na takové, které bývají s těmito typy onemocnění korelačně spojovány.
Produkce vitamínů B a K
Mohlo by se zdát, že tato funkce bakterií je vedlejší, protože vitamíny se primárně vstřebávají v tenkém střevě a my mluvíme o produkci vitamínů v tlustém střevě. Skutečnost je taková, že některé vitamíny jsou využitelné i z tlustého střeva (hlavně K2). Primárně ale vitamíny produkované bakteriemi v tlustém střevě slouží pro samotné bakterie, které je využívají pro svůj metabolismus. Produkce vitamínů prospěšnými bakteriemi tedy ještě více podporuje růst prospěšných bakterií různých druhů. Velmi důležité jsou navíc také metabolity vznikající činností bakterií v některých metabolických procesech, které vitamíny potřebují.
Bakterie způsobující nadýmání
Některé bakterie při fermentaci vlákniny ve střevě produkují metan, sirovodík, nebo plynný vodík. To je do určité míry v pořádku, ale pokud jsou tyto bakterie zastoupeny v nadměrném množství, může to vést k nadýmání a tedy značnému dyskomfortu. Jiné bakterie naopak plyny spotřebovávají, takže jejich úbytek může mít vést k hromadění plynů a mít podobný efekt.
Dusíkaté metabolity
Jedná se o látky, které vznikají především při bakteriální fermentaci bílkovin a aminokyselin. Mohou mít negativní dopady jak lokálně ve střevě, tak i systémově. Jedná se například o fenol, p-cresol, indol, indoxyl sulfát, amoniak, nebo různé aminy (například histamin). Zvýšená produkce těchto metabolitů bývá spojována se střevními záněty a jaterními nebo ledvinovými problémy.
“ROS” – zbraň proti konkurenčním bakteriím
Některé bakterie jsou také producenty tzv. reaktivních kyslíkových metabolitů (ROS – reactive oxygen species) jako je třeba peroxid vodíku, nebo superoxidový radikál, a právě na jejich zastoupení se soustředí další část. Bakterie používají ROS jako „zbraň“ proti konkurenčním bakteriím. V našem organismu jsou ale ROS produkované bakteriemi ve střevě spojovány se spouštěním zánětlivých procesů, a při chronickém působení mohou poškozovat tkáně, DNA hostitelských buněk a buňky střevního epitelu.
Naproti tomu jiné bakterie mají naopak antioxidační schopnosti (jinak řečeno pomáhají „likvidovat“ ROS) a jejich zastoupení se věnujeme hned následně. Bakterie mohou produkovat antioxidační enzymy a látky jako je superoxid dismutáza, kataláza, nebo glutathion peroxidáza, které neutralizují ROS. Některé vitamíny produkované střevními bakteriemi mají také antioxidační kapacitu.
Krátkořetězcové mastné kyseliny
Důležitá sdělení přináší část, která se zabývá zastoupením bakterií produkujících krátkořetězcové mastné kyseliny (SCFA), jako je propionát, acetát a hlavně butyrát. Ty jsou totiž jedny z nejdůležitějších metabolitů střevního mikrobiomu. Vznikají vlastně jako vedlejší produkty při fermentaci vlákniny pomocí střevních bakterií, ale nutno říct, že jejich přínos pro hostitele (tedy pro nás) je obrovský. Butyrát je hlavním zdrojem energie pro kolonocyty (buňky střevní výstelky), podporuje integritu střevní bariéry, snižuje míru zánětlivých procesů, reguluje genovou expresi. Zkrátka je zcela klíčový pro zdraví střevní sliznice. Laktát a acetát slouží mj. jako substrát pro další produkci butyrátu střevními bakteriemi, ale také se vstřebávají do krevního oběhu. Acetát potom slouží jako substrát pro syntézu cholesterolu a mastných kyselin v játrech. Propionát je v játrech využíván pro tzv. glukoneogenezi (tvorbu glukózy). Může ovlivňovat sytost a metabolismus glukózy a lipidů.
Mikrobiom a tělesná hmotnost
Bakterie do značné míry ovlivňují energetický metabolismus. Pokud by dva zcela stejní lidé měli stejnou stravu a zcela stejně se chovali, pouze měli rozdílný mikrobiom, každý z nich může ze stejné potravy získat různé množství energie. Některé bakterie jsou totiž „efektivnější“ v získávání energie z potravy – lépe fermentují nestravitelné sacharidy, čímž uvolní více kalorií. To může být samozřejmě přínosem pro těžce pracujícího člověka nebo vrcholového sportovce, ale už méně příznivé je to pro lidi s minimálním výdejem energie, ale s oblibou v jejím přijímání. Některé bakterie mají také vliv na metabolismus žlučových kyselin, čímž ovlivňují metabolismus tuků a glukózy. Některé bakteriální metabolity dokonce ovlivňují hormony sytosti a ovlivňují tak naši chuť na jídlo.
Zastoupení hlavních probiotických rodů
Kromě rozdělení bakterií do funkčních skupin, které jsme si nastínili výše, se dále věnujeme zastoupení hlavních probiotických rodů, konkrétně laktobacilů a bifidobakterií.
Také se dozvíte, jakou máte celkovou diverzitu (rozmanitost) bakterií ve svém střevním mikrobiomu. Jak jsme zmínili už na začátku – mikrobiom není o jednotlivých bakteriích, ale spíše o celku a o rovnováze.
Ukazatel Evenness
Tento parametr ukazuje, jestli je zastoupení jednotlivých bakteriálních druhů ve Vašem mikrobiomu rovnoměrné, nebo jestli je míra zastoupení některých druhů výrazněji dominantní.
Vaše data, vaše probiotika: přehled bakterií i doporučení na míru
V další části najdete seznam dvaceti bakterií, kterých jsme ve vašem mikrobiomu zachytili největší množství.
A v poslední části zprávy vás informujeme o složení individualizované probiotické kúry, předáme vám instrukce k jejímu užívání, případně sdělíme jakoukoli důležitou poznámku, která se týká vás osobně.
Celá analýza je dostupná ve webovém rozhraní, je interaktivní a koncipován tak, abyste z něj nasáli nejdůležitější informace během krátkého „prolétnutí“, ale zároveň abyste si v případě hlubšího zájmu mohli jednoduchými prokliky zobrazit i detailnější informace a vysvětlení k jednotlivým bodům.
Výsledky sekvenace (a tedy výsledky uvedené v našich reportech) rozhodně nejsou diagnostickými testy a nemají za cíl diagnostikovat žádnou chorobu. Vždy se jedná pouze o vědecká data, založená na statistice na populační úrovni – ale o tom zase někdy příště.
V každém případě znalost toho, co se děje ve vašem střevě, je základem jak pro pochopení zdravotních projevů, tak pro řešení případných zdravotních potíží.